تسهیلات صادراتی ویژه شرکت های دانش بنیان

تشریح جزییات بسته جدید حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی از زبان رییس این صندوق: گامی بلند در مسیر گسترش تولید محصولات دانش‌بنیان

گامی بلند در مسیر گسترش تولید محصولات دانش‌بنیان
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری؛ با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت و تجاری‌سازی تولیدات این شرکت‌ها، که یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شمار می‌رود، از اوایل سال گذشته همکاری جدی بین معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی شکل گرفت تا در جهت اجرایی شدن موضوع حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گام‌های مثبتی برداشته شود و این صندوق بتواند به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار و تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و کاربردی کردن دانش به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان کمک کند.
پس از گذشت حدود یکسال و چند ماه و انجام تلاش‌های بسیاری، بسته حمایتی صادارت کالا و خدمات دانش‌بنیان به تصویب رسید تا اهداف حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان و موضوع اقتصاد دانش‌بنیان را اجرایی کند.
به همین منظور برآن شدیم تا با دکتر بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به گفت و گو بنشینیم و از جزییات تصویب بسته حمایتی صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان در هیات عامل این صندوق جویا شویم:
به عنوان نخستین پرسش، با توجه به تصویب بسته حمایت از صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان به تازگی در هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، توضیحاتی را درباره این تسهیلات ارائه کنید؟
    صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای توسعه خدمات خود و در چارچوب خدمات جاری برای شرکت­های دانش‌بنیان اقدام به ارایه تسهیلات حمایت از صادرات محصولات دانش­ بنیان کرده که برای مصداق‌های گوناگون مرتبط با صادرات محصولات دانش­ بنیان به شرط آنکه صادرکننده یک شرکت­ دانش­ بنیان باشد، قابل استفاده است.
یکی از شرایطی که شرکت‌ها جهت برخورداری از این تسهیلات بایستی برخوردار باشند «دانش‌بنیان» بودن است آیا شرایط دیگری هم وجود دارد؟
    شرایط عمومی وجود دارد. این شرایط برای استفاده از تسهیلات برای شرکت­های دانش‌بنیان فعال در صادرات کالا و خدمات محصولات دانش‌بنیان به صورت زیر است:
الف) دانش‌بنیان بودن شرکت صادرکننده کالا و خدمات شرط لازم برای دریافت تسهیلات است.
ب) احراز شرایط توانمندی شرکت برای عملیاتی نمودن تعهدات ایجاد شده در قراردادهای صادرات کالا و خدمات، شرط لازم برای اعطای تسهیلات است.
پ) فرآیندهای ارزیابی تقاضای دریافت شده مبتنی بر رویه‌های مصوب این صندوق انجام خواهد شد.
ت) احراز انطباق موضوع قرارداد صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان با فهرست موضوعی محصولات دانش‌بنیان ضروری است.
آیا شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای صادرات یک محصول خاص تسهیلات دریافت می‌کنند، می‌توانند از سایر مزایای صندوق نوآوری و شکوفایی هم بهره‌مند شوند؟
    بله، شرکت­های دانش‌بنیان دارای صلاحیت که تسهیلات صندوق را برای صادرات محصول مشخص دریافت استفاده کنند، در صورت توسعه سایر محصولات دانش‌بنیان دارای مزیت صادراتی و تکمیل فرآیند نظارتی صندوق نوآوری و شکوفایی، می­توانند از سایر تسهیلات صندوق با اولویت مناسب شامل تسهیلات لازم برای پیشبرد مراحل پیش تولید و تولید صنعتی و یا خدمات ضمانت­نامه و توسعه بازار صادراتی استفاده کنند.
برای تخصیص تسهیلات به یک شرکت چه معیارهایی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد؟
    در فرآیند ارزیابی شرکت درخواست­ کننده، در کنار معیارهای اصلی مدیریت ارزیابی، بررسی سطح توانمندی بالقوه در صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان ملاک خواهد بود. از سوی دیگر، سابقه شرکت در زمینه صادرات محصولات و خدمات منجر به تسریع در فرآیند ارزیابی می‌شود.
 لطفا کمی درباره نوع تسهیلاتی که شامل شرکت‌های دانش‌بنیان صادر کننده کالا می‌شوند توضیح دهید؟
    خوشبختانه، تسهیلات صادرات انواع مختلفی دارند و شرکت دانش‌بنیان به فراخور نیاز خود پس از ارزیابی‌های لازم میتواند از این تسهیلات بهره مند شود، انواع تسهیلات عبارتند از:
-          تسهیلات سرمایه درگردش
-          تسهیلات سرمایه ثابت
-          یارانه سود تسهیلات
-          تسهیلات حمایت ازصادرات
-          تسهیلات توانمندساز
-          تسهیلات توسعه بازارصادراتی
-          ضمانت­نامه بانکی
-          تسهیلات حمایت ازانتقال فناوری
تسهیلات سرمایه در گردش برای شرکت‌های دانش‌بنیان صادرکننده کالا و خدمات تا سقف 20 میلیارد ریال و بر مبنای حداکثر 70 درصد ارزش صادرات محصول دانش ­بنیان در دوره مالی مرتبط با حداکثر یک سال گذشته پرداخت خواهدشد. این تسهیلات بر اساس رویه­های کارشناسی صندوق بررسی می‌شود.
تسهیلات سرمایه در گردش به چه مواردی و بر چه اساسی به شرکت‌ها تخصیص می‌یابد؟
این تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش با نرخ 14درصد برای موارد زیر قابل تخصیص است:
    جبران نقدینگی شرکت در تامین هزینه­‌های مورد نیاز شرکت یا هزینه­‌های جاری مرتبط با صادرات
    تولید محصول جدید دانش­بنیان
    توسعه و آماده­سازی صادرات محصول جدید دانش‌بنیان
ارزیابی مورد نظر برای تخصیص این تسهیلات بر اساس بررسی عملکرد گذشته و نیز بررسی سریع برنامه عملیاتی شرکت برای مصرف منابع درخواستی خواهد بود.
 آیا توسعه وآماده­ سازی محصول دانش‌بنیان شامل دریافت استانداردهای بین المللی و مطالعات و تحقیقات بازاریابی نیز می‌شود؟
بله. شرکت‌های دانش‌بنیان صادرکننده کالا و خدمات می­توانند برای دریافت مجوزها و استانداردهای بین­ المللی و یا انجام مطالعات بازار بین­ المللی در راستای توسعه صادرات محصولات دانش­ بنیان تسهیلات سرمایه در گردش تا سقف 2 میلیارد ریال با کارمزد 14درصد دریافت کنند.
تسهیلات سرمایه ثابت در چه مواردی به شرکت‌ها اختصاص می‌یابد؟
    این‌گونه تسهیلات به ‌منظور توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با تولید صنعتی و یا ایجاد واحد صنعتی جدید برای تولید یک محصول دانش‌بنیان قابل تخصیص است.
اگر این محل هزینه کرد در خارج از کشور باشد، با زهم این تسهیلات به شرکت متقاضی ارائه می‌شود؟
بله در صورتی که محل هزینه­ کرد تسهیلات سرمایه ثابت توسعه امکانات و تجهیزات یا ایجاد واحد صنعتی جدید در خارج از کشور باشد (سرمایه ­گذاری ایران در خارج از کشور)، چارچوب "قانون و مقررات لازم سرمایه­ گذاری­های ایران در خارج از کشور" باید رعایت شود. هم­چنین در صورت لزوم با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، تایید شورای عالی سرمایه­ گذاری مرتبط با سازمان سرمایه­ گذاری و کمک­های اقتصادی و فنی ایران و یا شرکت سرمایه­ گذاری خارجی ایران برای تخصیص تسهیلات باید دریافت شود.
 یارانه سود تسهیلات از چه طریقی به شرکت‌ها پرداخت می­ شود و میزان آن چقدر است؟
    یارانه سود تسهیلات مرتبط با سرمایه در گردش تا سقف معادل 5 میلیارد ریال به گونه­ ای که منجر به کاهش سود تسهیلات به میزان 7درصد شود. یارانه سود تسهیلات مرتبط با سرمایه ثابت (تولید صنعتی) تا سقف معادل 5 میلیارد ریال به گونه ­ای که منجر به کاهش سود تسهیلات به میزان 7درصد شود.
تسهیلات حمایت از صادرات به چه مواردی تعلق می‌گیرد و ضوابط پرداخت آن چگونه است؟
    بر مبنای اصلاح ماده (7) آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری­ سازی نوآوری‌ها و اختراعات مصوب 93/11/26 هیات وزیران مبنی بر "ظرفیت­ سازی برای ورود محصولات دانش­ بنیان به بازار" شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات دانش­ بنیان می­ توانند تا سقف حداکثر 20 درصد ارزش صادرات انجام شده برای محصول دانش‌بنیان در دوره مالی گذشته، تسهیلات با نرخ قرض­ الحسنه برای نمونه­ سازی سایر محصولات دانش‌بنیان قابل صدور شرکت به بازارهای منطقه­ ای و جهانی دریافت کنند. این تسهیلات حداکثر تا سقف 3 میلیاردریال و بر اساس طرح ارایه شده مبنی بر توسعه کالا یا خدمت دانش‌بنیان جدید یا ارایه برنامه عملیاتی روشن برای وضعیت هزینه کرد تسهیلات مرتبط با فعالیت­های تولیدی و یا صادراتی شرکت ارایه خواهدشد. هم­چنین همزمانی ارایه این تسهیلات با سایر تسهیلات مورد درخواست موضوع این بسته پیشنهادی بلامانع است. البته تبصره ای هم وجود دارد که بر اساس آن استفاده از سایر تسهیلات مورد اشاره در این بسته، پس از تکمیل مرحله نمونه­ سازی برای کالا/خدمت جدید مطابق با شرایط و ضوابط صندوق نوآوری و شکوفایی نیز امکان­پذیر است.
منظور از تسهیلات توانمندساز چیست و میزان کارمزد آن چقدر است؟
    صندوق نوآوری و شکوفایی جهت حمایت از توانمندی­های شرکت­های دانش‌بنیان در توسعه بازار صادراتی، تسهیلات تا سقف 500 میلیون ریال با نرخ کارمزد 4درصد ارایه می‌کند. این تسهیلات برای موضوعات مرتبط با توسعه بازار شامل توسعه توانمندی شرکت برای طراحی صنعتی محصول مطابق با بازار، کمک به حل مسایل حقوقی بازارهای خارجی خاص و تقویت حضور نمایشگاهی یا معرفی کالا در بازار مورد نظر پرداخت می‌شود. تشخیص این موارد به عهده صندوق نوآوری و شکوفایی خواهد بود.
از دیگر انواع تسهیلاتی که عنوان شد، تسهیلات توسعه بازار صادراتی است که لطفا کمی‌درباره این موضوع نیز در توضیح بفرمایید؟
    شرکت­­های صادرکننده کالا و خدمات دانش‌بنیان می­توانند تسهیلات توسعه بازار صادراتی دریافت کنند. این تسهیلات از طریق تعامل با نماینده شرکت خارجی خریدار در داخل کشور و یا ساز و کار تهیه شده از طریق صندوق ضمانت صادرات ایران برای شرکت­های خارجی مستقر در خارج کشور فراهم می‌شود. معاونت تسهیلات و تجاری­ سازی صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن رایزنی با بانک‌های عامل خود و صندوق ضمانت صادرات ایران، برای اجرایی شدن این بخش، ساز و کار مناسب را طراحی می‌کند.
ساز و کار برخورداری ضمانت نامه بانکی صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های صادرکننده چگونه است؟
صندوق نوآوری و شکوفایی با معرفی شرکتهای صادرکننده محصولات و خدمات دانش‌بنیان به بانکهای عامل خود، بانک توسعه صادرات ایران یا صندوق ضمانت صادرات ایران، امکان دریافت ضمانت­ نامه­ های موردنیاز برای تسهیل فرآیند صادرات شرکت را فراهم می­کند. معاونت تسهیلات و تجاری­ سازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای اجرایی شدن این بخش، ساز و کار مناسب را طراحی می‌کند.
هدف از اختصاص تسهیلات حمایت از انتقال فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان چیست و ضوابط اعطای این تسهیلات به شرکت‌ها چگونه است؟
هم­چنین به منظور تکمیل فرآیند حمایت از انتقال دانش فنی به شرکت‌های دانش‌بنیان و یا صادرات دانش فنی یا محصولات دانش‌بنیان که از طریق نمایشگاه‌های تخصصی محقق می‌شود، صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب آیین‌نامه‌های کنونی خود تسهیلات ذیل را اعطا می‌کند. این تسهیلات بر اساس مصوبه هیات عامل صندوق به صورت زیر خلاصه شده است.
در هریک از موارد زیر به شرط آن‌که مصداق نمونه‌سازی درخصوص تسهیلات اعطایی به تأیید کمیته اعتباری صندوق برسد تا سقف 3میلیارد ریال تسهیلات می‌تواند قرض‌الحسنه تلقی شود. به علاوه این تسهیلات بر اساس رویه­‌های کارشناسی صندوق بررسی شده و ملاک تایید آن بررسی برنامه عملیاتی روشن شرکت در زمینه فعالیت­های جاری یا آتی مرتبط با تولید محصول جدید، انتقال فناوری یا توسعه صادرات است.
·           ارائه تسهیلات برای انتقال فناوری تا سقف 50درصد مبلغ کارشناسی شده قرارداد انتقال فناوری تا سقف 20 میلیارد ریال با نرخ سود 14درصد در قالب تسیهیلات قبل از تولید صنعتی
·           ارائه تسهیلات سرمایه در گردش برای شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات تا سقف 10 میلیارد ریال برای تأمین سرمایه در گردش قراردادهای منعقده با نرخ 14درصد
·           ارائه تسهیلات سرمایه ثابت برای شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات به‌منظور توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با نرخ 14 درصد در قالب تسهیلات تولید صنعتی.